Mar
ПОСЕТА АМБАСАДОРА ВАШУКА УНИВЕРЗИТЕТУ ПДФ Штампа Ел. пошта

Његова екселенција  амбасадор Канаде у Републици  Србији Роман Вашук (Roman Waschuk)  у пратњи Олгице Маринковић, шефа Одељења за односе са јавношћу и програме образовања у Aмбасади Канаде у Србији, састао се са ректором  Универзитета у Нишу проф. др Драганом Антићем и проректором проф. др Весном Лопичић.
Ректор Драган Антић је шефа канадске дипломатије упознао са тенденцијом Универзитета у Нишу да има што више пројеката и курсева на енглеском језику како би омогућио студентима из иностранства да долезе у што већем броју. Ректор је високог госта и његову сарадницу упознао и са лошом привредном ситуацијом у Нишу коју је узроковало затварање кључних  фабрика, што је резултирало одласком великог броја електроинжењера у Канаду. Проректор Весна Лопичић је гостима  представила Универзитет и његове  образовне и научне потенцијале, уз назнаку да се ради на отварању још неколико факултета.
Канадски амбасадор Роман  Вашук је предложио да се стручњаци из области информационих технологија са Електронског факултета  повежу са одговарајућим канадским фирмама и остваре сарадњу са њима. Он је истакао и могућност да се Универзитет у Нишу успостави контакт са српским представником за привреду и економију у конзулату Републике Србије у Торонту, како би он помогао у повезивању са нашим људима и алумнистима Универзитета који живе тамо. Највиши канадски дипломата у нашој земљи  сматра да би то омогућило да они тако, на лицу места,  промовишу образовање у Србији и Србију уопште.
Ambasador Waschuk i rektorAmbasador Waschuk

Шеф Одељења за односе са јавношћу и програме образовања у Aмбасади Канаде у Србији Олгица Маринковић је додала да треба да се баци акценат на универзитетску срадњу између Србије и Канаде. Како је истакла то може да се оствари  кроз ширење  програма размене, повезивање привреде са  Универзитетом и прављењем заједничких  студија. Она је најавила и радионицу под називом " Can you start a start up", коју  Амбасада Канаде у Београду 19. марта,  организује за студенте  који су завршили факултете а не могу да нађу посао или не знају шта би радили после факултета.  Идеја је да се преко Skype-а учешће у радионици омогући студентима из целе земље који нису могли да дођу  на семинар. Према речима Маринковићеве ако ова радионица буде успешна Aмбасада ће је  организовати и у другим градовима Србије.
Након посете Универзитету,  Његова екселенција амбасадор Канде у Републици Србији Роман Вашук је посетио и Филозофски факултет у Нишу где је одржао предавањe на тему Канада и франкофонија.