Oct
ИЗДАВАШТВО УНИВЕРЗИТЕТА У НИШУ НА 56. БЕОГРАДСКОМ САЈМУ КЊИГА ПДФ Штампа Ел. пошта

sajam_knjiga_2011
   Целокупна издавачка продукција Универзитета у Нишу и ове године је представљена на Међународном београдском сајму књига који траје од 23. до 30. октобра. Издаваштво Универзитета у Нишу традиционално се представља на заједничком штанду научноистраживачких организација Србије који је минулих година организован под окриљем Министарства науке, а ове године  Центра за промоцију науке као настављача излагачке традиције овог ресорног министарства. На оригинално постављеном штанду  Центра за промоцију науке ове године је изложено око 800 наслова овогодишњих издања научноистраживачких институција из целе Србије – универзитета, факултета, института, иновационих и других центара који публикују своја издања и негују научно издаваштво.
  Универзитет у Нишу је и ове године изложио целокупну годишњу продукцију коју чине, пре свега, научни часописи: „FACTA UNIVERSITATIS“ ( обухвата 14 самосталних серија према посебним научним дисциплинама, са периодиком излажења 1 до 4 броја годишње) и часопис за друштвене науке „ТЕМЕ“ који излази четири пута годишње. Представљени су и зборник радова „НИШ И ВИЗАНТИЈА “ са истоименог научног симпозијума чији је суорганизатор Универзитет у Нишу,  публикација  „ВОДИЧ ЗА БРУЦОШЕ“ коју је припремио Студентски парламент Универзитета у Нишу, као и издања Центра за научна истраживања САНУ и Универзитета у Нишу – монографија „БИБЛИОТЕКА ХРАМА ПРЕПОДОБНЕ МАТЕРЕ ПАРАСКЕВЕ“, „ЕНЦИКЛОПЕДИЈА НИША. Култура“ и зборници радова „ТРАДИЦИОНАЛНА ЕСТЕТСКА КУЛТУРА. Хлеб„ и „ЉУБАВ, СЕКС, МЛАДИ“.
   На штанду Центра за промоцију науке изложена је и годишња научна продукција појединих факултета Универзитета у Нишу. Груписане према научним областима, представљене су публикације Економског, Медицинског, Учитељског и других факултета, док је Филозофски факултет  своје издаваштво изложио и на штанду  београске издавачке куће „Арс либрис“. Добру традицију самосталног представљања на одвојеном штанду наставио је и ове године Учитељски факултет из Врања. Овај факултет Универзитета у Нишу је на 56. Београдском сајму књига изложио десетак нових издања из овогодишње продукције, као и публикације из ранијих година за које влада интересовање.
    Сва изложена издања на овом штанду излагачи традиционално   поклањају једној од библиотека универзитета у Србији.
    Поред изложених публикација, сајамски простор Центра за промоцију науке оплемењен је бројним интерактивним садржајима. Овде се током свих  сајамских дана одвија обиље догађаја и тема посвећених одређеним научним областима, са посебним нагласком на хемији, пошто је 2011. година у свету проглашена управо годином хемије. За посетиоце је предвиђен сусрет са еминентним домаћим стручњацима и научним истраживачима, организоване радионице и извођење научних експеримената и демонстрација.
      Ове године централно место на штанду Центра за промоцију науке заузима оригинално, револуционарно дело Исака Њутна „Математички примципи филозофије природе“ које се премијерно излаже у сарадњи са Библиотеком Института „Винча“, где се ово ремек-дело светске науке чува. Публика је у прилици да види ексклузивни примерак из 1723. године, а као резултат дигитализације, коју Центар такође подржава, може виртуелно и да га прелистава.