У галерији Графичког колектива у Београду у току је изложба овогодишњег добитника највеће награде Града Ниша - 11. јануар проф. мр Перице Донкова. Ова изложба је први део изложбеног триптиха овог уметника под називом „Фуга”. Већ у петак 28.10. 2011. године, проф. Донков ће представити своје најновије радове и у београдској Галерији 73, а почетком наредне године и у соби 12 некадашњег концентрационог логора Црвени крст у Нишу.
Та соба, у којој је планирано бекство из злогласног логора је и централна тачка све три изложбе - фуга на латинском значи бекство. Ту су били затворени Јевреји, Срби, Цигани , грађани, комунисти и симпатизери покрета отпора. Кроз логор је прошло 30.000 људи, а на стратишту Бубањ стрељано је 12.000. Остали су распоређивани по другим логорима Европе или послати на принудни рад у Немачку. Бекство 12. фебруара 1942. године било је прво бекство из логора у поробљеној Европи. Побегло је 105 логораша, а 40 их је остало убијено на жицама. Притом је страдало 11 Немаца а за одмазду, одмах је стрељано 1100 грађана. На основу тих чињеница проф. Донков разматра присилу и принуду као део човекове природе, а не као одређење једне нације или групе људи.
У Галерији графичког колектива Донков прави делимичну реконструкцију собе 12, метафизичку спекулацију – минималистички амбијент као метафору менталног и физичког угњетавања, и тескобе. На изложби у Галерији 73, тежиште је стављено на лични проблем одрастања, уз проблем превазилажења творца – родитеља. Изложба је састављена од сликаних паноа са израженим централним знаком. „Панои –слике груписани су и заједно творе некакву парадоксалну игру, која у бити представља жељу за самоспознајом, што је метафизичко бекство у себе, затварање, црпљење сазнања ван окружења спољног света, што је, у ствари, једна врста егзистенцијалистичког размишљања”, каже професор Донков. Трећа изложба представиће мапирање собе 12 и њено увођење у „уметничку географију“ кроз перформанс, фугу компоновану од звукова електричног трансформатора, птица и ветра.
|